Fazy wzrostu włosa


Fazy wzrostu włosa – informacje ogólne:

Na naszej skórze znajdują się mikroskopijne mieszki włosowe, które kształtują się podczas naszego życia płodowego. To właśnie z nich wyrastają nasze włosy – i tutaj odbywają się poszczególne fazy wzrostu włosa. Cykl ten dzieli się na trzy fazy: anagenu, katagenu i telogenu.

Poszczególne fazy wzrostu włosa:

ANAGEN – to okres wzrostu włosa. To właśnie wtedy następuje intensywny wzrost naszych włosów w mieszkach włosowych. Na początku zostaje ukształtowana komórka macierzy i zewnętrznej błony korzenia włosa. Dopiero po tym, w naszym korzeniu, formuje się coraz więcej komórek, które przekształcane są w komórki włosa. Zostają one wtedy wypychane ku górze.
KATAGEN – jest to obumieranie mieszka. W tej fazie przejściowej, komórki korzenia zaczynają zanikać, a sam mieszek skraca się kurcząc. To właśnie wtedy włos zaczyna tracić swoja dotychczasową przyczepność w skórze.
TELOGEN – to ostatnia faza spoczynkowa. W tym czasie górna część mieszka włosowego odpoczywa. Mieszek nie wytwarza nowego włosa, tylko wypycha stary. Na jego miejsce wyrasta później nowy.

Fazy wzrostu włosa – znaczenie:

Znajomość poszczególnych faz wzrostu włosa, jest przydatna w wykonaniu zabiegów depilacyjnych. Metody te, stosowane w klinikach medycyny estetycznej, najlepiej sprawdzają się podczas fazy anagenu (wzrostu włosa). To właśnie wtedy włos zostaje usunięty wraz z cebulką. Warto wiedzieć, że dziennie – z naszej skóry głowy – wypada ok. 50 – 100 włosów. Jeżeli mamy wrażenie, że wypada ich znacznie więcej – koniecznie skonsultuj się z dermatologiem.

Fazy wzrostu włosa – zabiegi:

Depilacja laserowa SHR PRO
Laser Alma Harmony XL – SHR
CGF – Mezoterapia czynnikami wzrostu i komórkami macierzystymi
Osocze bogatopłytkowe
Mezoterapia igłowa
Lipofilling
Biofibre
Smart Graft