Guzowatość nosa


Guzowatość nosa, znana także pod nazwą rhinophyma, pojawia się najczęściej u mężczyzn w wieku średnim (około 50. roku życia), jednak wśród chorych obecne są także kobiety. Objęty chorobą nos jest powiększony i zdeformowany.

Przyczyny guzowatości nosa

Na pojawienie się schorzenia wpływ ma nieleczony trądzik różowaty. Do przerostu nosa dochodzi w trzecim, najbardziej zaawansowanym stadium tej choroby. Guzowatość nosa jest wynikiem przerostu tkanki łącznej, zwłóknienia skóry i tkanki podskórnej. Schorzenie formuje się przez wiele lat. Łój jest nadmiernie wydzielany, dochodzi do przerostu gruczołów łojowych, zaburzone jest mikrokrążenie, naczynia krwionośne poszerzają się i tworzy się stan zapalny. Guzowatość niekorzystnie wpływa na wygląd chorego i może zaburzać drożność nosa.

Do przyczyn wieloletniego rozwoju trądziku różowatego i spowodowanego nim przerostu nosa zalicza się zaburzenia mikrokrążenia, zaburzenia hormonalne, niewłaściwy sposób odżywiania (niedobór niektórych składników), zażywanie używek i niektórych leków czy nadmierny stres.

Rhinophyma – zapobieganie i leczenie

Przerostowi nosa można zapobiec poprzez leczenie trądziku różowatego oraz prowadzenie zdrowego trybu życia. Zdeformowany nos stanowi spory defekt estetyczny, dlatego osoby dotknięte tą chorobą decydują się na leczenie. Terapia może polegać na przyjmowaniu leków doustnych i stosowaniu środków do miejscowej aplikacji. Guzowatość nosa można wyleczyć zabiegiem chirurgicznym, laserowym, do którego wykorzystywany jest laser ablacyjny, lub zabiegiem elektrochirurgicznym. Zabieg polega na usunięciu tkanek miękkich, które zostały objęte chorobą. W leczeniu ważna jest też eliminacja przyczyny guzowatości.