Łysienie hormonalne


Gospodarka hormonalna jest odpowiedzialna za łysienie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Do rodzajów łysienia wywołanych przez hormony należą m.in. łysienie androgenowe i łysienie poporodowe.

Łysienie hormonalne – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną utraty włosów są zaburzenia hormonalne. Na ich występowanie mogą natomiast wpłynąć choroby ogólnoustrojowe, nadmierny stres, stosowanie niektórych leków i pigułek antykoncepcyjnych oraz niedobory żywieniowe.

Na rozwój mieszków włosowych wpływa m.in dihydrotestosteron – pochodna męskiego hormonu płciowego, testosteronu, który w mniejszych ilościach występuje także u kobiet. Istotne znaczenie dla rozwoju włosów ma także żeński hormon płciowy – estrogen. Jego znaczny spadek, do którego dochodzi między innymi po urodzeniu dziecka i w okresie menopauzy, powoduje nadmierne wypadanie włosów. Oprócz hormonów płciowych, za łysienie mogą być odpowiedzialne hormony tarczycy, głównie tyroksyna, i hormony produkowane przez nadnercza, m.in. kortyzol.

Leczenie łysienia o podłożu hormonalnym

W leczeniu łysienia hormonalnego stosuje się farmakologię i zabiegi na skórę głowy. Oczekiwanym efektem jest spowolnienie wypadania i poprawa wyglądu odrastających włosów. Trwałym rozwiązaniem problemu jest poddanie się przeszczepowi włosów. Obecne metody implantacji są w stanie zapewnić naturalnie wyglądający efekt.

Lipofilling:

https://mediartclinic.pl/medycyna-estetyczna/leczenie-lysienia-lipofilling/

Mezoterapia igłowa:

https://mediartclinic.pl/medycyna-estetyczna/leczenie-lysienia-mezoterapia-iglowa/

Osocze bogatopłytkowe:

https://mediartclinic.pl/medycyna-estetyczna/leczenie-lysienia-osocze-bogatoplytkowe/

Regenera Activa:

https://mediartclinic.pl/urzadzenia-hi-tech/regenera-activa/

Przeszczep włosów:

https://mediartclinic.pl/urzadzenia-hi-tech/smart-graft/