Wysiłkowe nietrzymanie moczu


Wysiłkowe nietrzymanie moczu to schorzenie polegające na mimowolnym wyciekaniu moczu. To rodzaj nietrzymania moczu, który jest najpopularniejszym tego typu schorzeniem wśród kobiet. Do niekontrolowanego wyciekania dochodzi najczęściej przy wykonywaniu jakiejkolwiek aktywności fizycznej, ćwiczeń, kichania i kasłania, gdyż z czynnościami tymi związany jest wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Mocz wycieka zazwyczaj w niewielkich ilościach, a przy tym nie jest odczuwane parcie.

Wyróżniane są 3 stopnie wysiłkowego nietrzymania moczu, w których objawy występują z różnym nasileniem. W wysiłkowym nietrzymaniu moczu I stopnia są one najmniej dokuczliwe, gdyż pojawiają się tylko przy dużym wysiłku. II stopień odznacza się znacznie częstszym wyciekaniem przy średnio forsownych czynnościach. Natomiast w III stopniu schorzenia mocz wycieka przy zwykłym poruszaniu się, a nawet gdy osoba jest w stanie spoczynku.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest nieprawidłowość w połączeniu pęcherza moczowego z cewką moczową, spowodowana obciążeniem lub w budowie mięśnia zwieracza cewki moczowej. Do zaistnienia tych warunków przyczyniają się: nadwaga, kilkakrotne porody lub przejście skomplikowanego porodu, a także udar mózgu i zaparcia. Na problem wysiłkowego nietrzymania moczu bardziej narażone są kobiety, a objawy mogą nasilać się wraz z upływem czasu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – leczenie

Jedną z metod leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu jest połączenie farmakologii z fizjoterapią i leczeniem behawioralnym. Wysiłkowe nietrzymanie moczu leczy się także operacyjnie.