Zespół ciężkich nóg


Uczucie ciężkich nóg objawia się bólem, swędzeniem i puchnięciem nóg oraz częstymi skurczami i drętwieniem. Na skórze widoczne mogą być natomiast przebarwienia, tzw. pajączki, a w przypadku rozwoju choroby – żylaki. Schorzenie to znacznie częściej dotyczy kobiet, jednak borykają się z nim również mężczyźni.

Zespół ciężkich nóg – przyczyny

Podłożem długotrwałego uczucia ciężkich nóg jest zazwyczaj przewlekła niewydolność żylna. Ciśnienie żylne wzrasta i naczynia trwale się poszerzają. Wśród przyczyn schorzenia wyróżnia się czynniki prowadzące do zaburzeń drożności żył, czyli pracę stojącą, częste siedzenie ,,noga na nodze’’, małą ilość aktywności fizycznej i nieodpowiednią dietę – przyczyną choroby może być niedobór magnezu lub wapnia. Dolegliwość ta często dotyka kobiety w ciąży, osoby z nadwagą oraz osoby starsze. O wystąpieniu schorzenia decydują też czynniki genetyczne i gospodarka hormonalna. Przewlekła niewydolność żylna może być następstwem innej choroby żylnej.

Leczenie zespołu ciężkich nóg

Osoby cierpiące na zespół ciężkich nóg powinny unikać długotrwałego stania lub siedzenia (szczególnie z zakładaniem nogi na nogę), gorących kąpieli, noszenia dopasowanej odzieży i butów na wysokim obcasie. Dla osób, którym towarzyszy uczucie ciężkich nóg, ważne jest natychmiastowe podjęcie działania, gdyż nieleczone schorzenie może wywołać powikłania, np. owrzodzenie. Do powszechnie stosowanych metod leczenia zespołu ciężkich nóg należą farmakoterapia, zabiegi laserowe i drenaż limfatyczny.

Zabieg laserowy:

https://mediartclinic.pl/laseroterapia/alma-harmony-xl-pro-nd-yag/