Znamię płaskie


Znamię płaskie to jasnobrązowa zmiana skórna, która zaliczana jest do grupy łagodnych znamion barwnikowych. Jednak z racji istnienia ryzyka przekształcenia się w czerniaka, czyli nowotwór złośliwy skóry, zalecana jest jego obserwacja co 6-12 miesięcy, a także w przypadku decyzji lekarza całkowite usunięcie. W sytuacji pojawienia się na skórze tego rodzaju zmian skórnych należy zgłosić się do dermatologa, w celu przeprowadzenia diagnostyki i dalszego postępowania.

Znamiona barwnikowe – rodzaje

Istnieją różnorodne znamiona barwnikowe, wśród nich wyróżnia się między innymi takie jak:

  • wrodzone – obecne na skórze od urodzenia,
  • nabyte – pojawiające się w trakcie życia, należy do nich znamię płaskie oraz plamy soczewicowate.

Wielkość znamion barwnikowych niezależnie od momentu pojawienia się ich na skórze sięga od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Czasem zdarzają się także znamiona o znacznie większych rozmiarach i są one zazwyczaj wrodzone.

Znamię płaskie – charakterystyka

Cechą charakterystyczną znamion płaskich jest ich ostre odgraniczenie od otaczającej, zdrowej skóry oraz jasnobrązowy lub ciemnobrązowy kolor. Z reguły mają one wielkość od 1 do 4 centymetrów lub występują w postaci mniejszych grudek o rozmiarach 1-6 mm. Tego typu zmiany skórne mogą się powiększać wraz z wiekiem. Znamiona płaskie pojawiają się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci.

Znamię płaskie – diagnostyka i leczenie

Przed podjęciem leczenia znamion płaskich bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka i opinia dermatologa. Lekarz po wykonaniu badania dermatoskopowego najczęściej zleca zabieg chirurgicznego lub laserowego usuwania znamion.

Znamię płaskie – profilaktyka

Każde znamię barwnikowe, w tym również znamię płaskie, powinno być chronione przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne, ze względu na ryzyko powstania czerniaka. Ponadto, dobrze jest stosować środki ochronne wobec promieni UV, w postaci używania kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, noszenia nakrycia głowy i odpowiedniej odzieży, a także unikania opalania się w godzinach 10-16. To działania, które zapobiegają powstawaniu przebarwień, a także chronią przed ich zezłośliwieniem.

Poznaj zabiegi pomagające rozwiązać problem ze znamionami:

Poznaj podobne problemy ze skórą:

Czytaj artykuły na temat znamion:

Sprawdź inne znamiona: