Zrogowacenia na skórze


Widoczne na skórze zrogowacenia powstają na skutek obumierania komórek naskórka i ich nawarstwiania się. Rogowacenie naskórka to proces nieunikniony, dotyczący także zdrowej, zadbanej skóry. To tzw. keratynizacja, czyli wypychanie z głębszych warstw skóry martwych komórek i zastępowanie ich nowymi. Jednak jeśli jest ono nadmierne, przebiega zbyt szybko, wygląda nieestetycznie i staje się problemem, z którym należy walczyć.

Rogowacenie skóry – przyczyny

Skóra narażona na działanie zimna, środków czyszczących lub innych szkodliwych czynników ulega zniszczeniu. Brak lub nieodpowiednia pielęgnacja (niedostateczne nawilżanie) oraz nadmierna ekspozycja na te czynniki przyczyniają się do szybszego obumierania warstw skóry. Zmiany pojawiają się u osób w różnym wieku.

Miejsca objęte rogowaceniem

Twardy, zgrubiały naskórek pojawia się najczęściej na stopach, szczególnie na palcach i piętach, a także na kolanach, łokciach i przedramionach.

Zrogowacenia na skórze – zapobieganie i leczenie

Aby nie dopuścić do pojawienia się na skórze zrogowaceń, należy regularnie poddawać ją peelingom, stosować odpowiednie kremy i maści nawilżające, chronić przed wysuszeniem.

Leczenie zrogowaceń polega najczęściej na stosowaniu peelingów i preparatów intensywnie nawilżających. Złuszczają one zgrubiały naskórek i odżywiają przesuszoną skórę. Jeśli leczenie w warunkach domowych nie przynosi pożądanych efektów, warto wybrać się do specjalisty i poddać się profesjonalnemu zabiegowi.

Peeling chemiczny

https://mediartclinic.pl/dermatologia/peelingi-chemiczne/