Problem wypadania włosów – jakie są przyczyny i jak sobie z nim poradzić

laserowy grzebien

laserowy grzebienWłosy to jeden z największych atutów nie tylko kobiet, lecz także mężczyzn. To charakterystyczna część wyglądu, za pomocą której każdy w jakiś sposób wyraża siebie. Nic zatem dziwnego, że obserwując wypadanie włosów, zaczynamy się martwić.

Oczywiście w pewnym stopniu jest to proces naturalny, co jeśli jednak wymyka się spod kontroli? Jakie są przyczyny nadmiernego wypadania włosów i jak poradzić sobie ze skutkami?

Kiedy wypadanie włosów powinno być niepokojące

Każdy człowiek traci włosy i jest to proces naturalny. Faza wzrostowa włosa trwa kilka lat, zazwyczaj waha się to od 2 do nawet 8 lat. Po tym czasie włos obumiera i wypada, jednak na jego miejscu pojawia się nowy. Warto zaznaczyć również, że proces ten nie zachodzi u każdego z włosów jednocześnie, w przeciwnym razie tracilibyśmy wszystkie włosy, aby następnie wszystkie odrosły. Ponieważ na głowie znajduje się ponad 140 000 włosów, proces ten pozostaje niezauważalny gołym okiem, zwłaszcza, że w ciągu dnia tracimy 100-150 włosów, co stanowi zaledwie promil ogólnej ich liczby. Problem pojawia się wtedy, kiedy włosy zaczynają wypadać w znacznie szybszym tempie i można zaobserwować ich drastyczny ubytek – wówczas mamy do czynienia z problemem łysienia.

Wypadanie włosów – przyczyny

W kwestii wypadania włosów przyczyny mogą być różne. Nadmierne wypadanie włosów można podzielić ze względu na przyczynę, a także sposób utraty włosów. Wśród najczęściej spotykanych znajduje się:

  • łysienie androgenowe – najczęściej uwarunkowane genetycznie;
  • łysienie hormonalne – utrata włosów na skutek zaburzeń gospodarki hormonalnej;
  • łysienie pourazowe – wypadanie włosów spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi;
  • łysienie plackowate – miejscowa utrata włosów, może mieć różną przyczynę, najczęściej są to schorzenia dermatologiczne.

Dodatkowo, za przyczynę nadmiernej utraty włosów podaje się również nadmierny stres, zaburzenia odżywiania, nieodpowiednią pielęgnację, a także ogólne osłabienie organizmu i choroby ogólnoustrojowe.

Jak sobie radzić z wypadaniem włosów?

Wypadanie włosów zawsze jest ogromnym problemem, szczególnie ze względów estetycznych. Osoba borykająca się z tym problemem traci pewności siebie i poczucie własnej wartości oraz samoakceptacji. Dlatego bardzo ważne jest, aby działać szybko. Medycyna estetyczna i kosmetologia proponują już zabiegi i kuracje, które pomagają poradzić sobie z tym problemem. Oczywiście leczenie objawów należy rozpocząć od ustalenia przyczyny. Jeśli jednak podjęto już kroki w kierunku leczenia schorzeń, warto również zająć się kwestią włosów. Do najczęściej stosowanych rozwiązań należą:

  • szampon na wypadanie włosów – to dobra metoda w przypadku małej skali problemu i na początku procesu. Wówczas odpowiednio dobrany i zalecony przez dermatologa szampon na wypadanie włosów zadziała wzmacniająco i wyrówna mikroflorę skóry głowy;
  • przeszczep włosów – rozwój medycyny estetycznej pozwala na przeszczepienie włosów do skóry głowy w taki sposób, aby przyjęły się i mogły w naturalny sposób rosnąć. Istnieje kilka metod przeszczepu zależnych od przyczyny, stopnia i sposobu łysienia;

laserowy grzebień – urządzenie oparte na działaniu lasera, które można stosować w domowym zaciszu. Wzmacnia włosy, stymuluje skórę głowy i zwiększa poziom energii komórkowej mieszków włosów. To bezpieczna metoda, którą można zastosować w przypadku łysienia, jak również potrzeby wzmocnienia włosów. Efekty stosowania laserowego grzebienia można zauważyć już po kilku tygodniach od rozpoczęcia kuracji. Grzebienia należy używać trzy razy w tygodniu przez około 8 minut. Dostępny jest również w formie opaski na głowę.