Implanty zębowe: skuteczne rozwiązanie w przypadku utraty zęba lub zębów

Implanty zębowe - informacje i wskazania
Implanty: Jak uzupełnić brak zęba lub zębów?
Utrata zęba (lub zębów) może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla zdrowia jamy ustnej, ale również naszego samopoczucia. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić w przypadku utraty jednego lub kilku zębów – jesteś w dobrym miejscu. W klinice MediArt Clinic w Poznaniu oferujemy implanty stomatologiczne dostosowane do różnych potrzeb i sytuacji klinicznych pacjentów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym są implanty zębowe, jakie są ich rodzaje i jakie korzyści dają pacjentowi, jak wygląda proces implantacji i jak dbać o implanty, ten artykuł jest dla Ciebie.
Co to są implanty zębowe?
Implanty zębowe są to niewielkie śrubki, przeważnie wykonane z tytanu, które imitują korzeń zęba. Wprowadzane są do kości szczęki lub żuchwy, aby zastąpić utracony ząb. Po wszczepieniu i zrośnięciu implantu z kością, na jego wierzchołku umieszcza się koronę protetyczną, czyli sztuczny ząb, który wtapia się w naturalną tkankę zęba i do złudzenia przypomina resztę uzębienia.
Implanty zębowe to przede wszystkim trwałe i estetyczne mocowanie na stałe uzębienia, które sprawdzi się zarówno w przypadku braku pojedynczych zębów, jak i bezzębia (wtedy konieczne jest odtworzenie całego uzębienia).
Jakie są rodzaje implantów zębowych?
Istnieją dwa rodzaje implantów, które są stosowane w uzupełnianiu braków zębowych: implanty tytanowe oraz implanty cyrkonowe.
Implanty tytanowe są obecnie najpopularniejszym rodzajem implantów dostępnym na rynku. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim trwałości materiału – tytan jest bardzo wytrzymały, co gwarantuje długotrwałe użytkowanie – i łatwej integracji implantu z kością (tytan jest również biokompatybilny z tkanką).
Warto zauważyć, że około 1% pacjentów jest uczulona na implanty tytanowe. W takiej sytuacji dobrą alternatywą są implanty cyrkonowe. Cyrkon nie zawiera metalu i znacznie przewyższa wytrzymałością inne materiały ceramiczne. Implanty cyrkonowe nazywa się również implantami białymi – dzięki kolorowi implantu przypominającemu kość zęba zapewniają one bardzo wysoką estetykę uzębienia protetycznego.
Jakie są korzyści implantów zębowych?
Naturalny i estetyczny wygląd
Implanty zębowe wykonane są z materiałów, które imitują naturalną tkankę zęba, dzięki czemu ciężko odróżnić je od naturalnych zębów. Korony protetyczne (czyli ta część, która wystaje ponad linie dziąseł) dopasowane są kolorem i kształtem do sąsiadujących zębów, a sam implant (część umieszczona w kości) jest niewidoczny.
Komfort i wygoda
Ogromną zaletą implantów jest ich komfort i wygoda – implanty zębowe mocowane są na stałe, co eliminuje problem żucia i gryzienia oraz ryzyko, że jakiś ruchomy element będzie powodował otarcia lub dyskomfort. Implanty są też bardzo łatwe w pielęgnacji – dba się o nie tak, jak o naturalne zęby.
Trwałość
Implanty zębowe są wykonane z biokompatybilnych materiałów, charakteryzujących się bardzo wysoką trwałością. W przeciwieństwie do mostów wszczepiony implant nie wymaga ingerencji w strukturę zdrowych tkanek zęba. Aby zamocować most, lekarz musi szlifować sąsiadujące zęby, co znacznie je osłabia i sprawia, że są bardziej podatne na próchnicę. W przypadku implantu leczeniu poddany jest tylko konkretny brak zębowy. Dzięki temu, odpowiednio pielęgnowane implanty posłużą nawet kilkadziesiąt lat.
Zdrowie jamy ustnej
Na skutek ekstrakcji zębów w jamie ustnej dochodzi do zaniku tkanki kostnej i przemieszczania się pozostałych zębów. Implanty zębowe zapobiegają temu procesowi i wzmacniają całe uzębienie, zachowując przy tym wszystkie funkcje, które pełni naturalne uzębienie (żucie, gryzienie).
Wstawianie implantu zęba – przebieg zabiegu
Jakie są korzyści implantów zębowych?
- Naturalny i estetyczny wygląd
- Komfort i wygoda
- Trwałość
- Zdrowie jamy ustnej
Jak dbać o implanty zębowe?
Dobrze wszczepiony implant posłuży wiele, wiele lat. Jednak tak jak naturalne zęby, implanty zębowe wymagają regularnej higieny jamy ustnej. Ważne, aby pamiętać o zabiegach higienizacji i przeglądach stomatologicznych.
Podsumowanie
Implanty zębowe to innowacyjna i skuteczna metoda zastępowania utraconych zębów. Dzięki niej można przywrócić estetykę, funkcjonalność oraz zdrowie jamy ustnej. Przeprowadzenie zabiegu implantacji jest bezpieczne, bezbolesne i skuteczne, a połączenie implantu z kością trwałe i wytrzymałe. Implanty zębowe są również łatwe w pielęgnacji, doskonale pełnią funkcje fizjologiczne naturalnych zębów (np. gryzienie czy żucie), dzięki czemu oprócz estetycznego wyglądu zapewniają wygodę i komfort użytkowania.
Najczęściej zadawane pytania
Czy wszczepienie implantów boli?
Nie. Zabieg wszczepiania implantów przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, co minimalizuje doznania bólowe.
Czy implanty zębowe są drogie?
Koszt implantacji może być wyższy niż w przypadku innych metod zastępowania zębów, jednak jest to rozwiązanie, które przy odpowiedniej pielęgnacji, posłuży pacjentowi na całe życie.
Czy każdy może mieć implanty zębowe?
Implanty wszczepiane są wyłącznie osobom dorosłym, u których układ kostny jest już w pełni wykształcony.
Jakie są przeciwwskazania do wszczepania implantów zębowych?
Przeciwwskazania do wszczepiania implantów zębowych mogą obejmować choroby nowotworowe, AIDS, niewyrównaną cukrzycę czy zaburzenia krzepnięcia krwi.
Czy implanty zębowe wymagają specjalnej pielęgnacji?
O implanty zębowe dba się tak samo, jak o naturalne zęby. Podstawą jest regularne mycie zębów oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych przy użyciu nitki dentystycznej. Kluczowe są również kontrole stomatologiczne oraz zabiegi higienizacyjne (minimum raz na rok).
Jak długo służą implanty?
O trwałości implantów decyduje utrzymanie prawidłowego poziomu higieny, a także regularne kontrole stomatologiczne i higienizacja. Można powiedzieć, że implanty są inwestycją na całe życie.
Ile implantów potrzeba na całą szczękę?
W przypadku całkowitego braku uzębienia (bezzębia) wystarczy 4 lub 6 implantów do odtworzenia całego łukuzębowego szczęki bądź żuchwy. Oznacza to, że w przypadku braku np. 10 zębów, pacjent nie musi mieć wszczepianych 10 implantów, tylko 2 lub 4.
Jakie są inne rozwiązania w przypadku braku pojedynczego zęba?
Alternatywą dla implantów w przypadku uzupełnienia pojedynczego braku zębowego są tradycyjne korony i mosty, a także częściowo lub całkowicie wyjmowane protezy.
Jakie są inne rozwiązania niż implant w przypadku całkowitego braku uzębienia (bezzębia)?
W przypadku całkowitego braku uzębienia szczęki bądź żuchwy alternatywą dla tradycyjnych implantów są implanty zygomatyczne.
Implanty zygomatyczne to znacznie dłuższe, niż tradycyjne implanty, tytanowe śrubki o długości od 30 do 50 mm. Wszczepiane są one bezpośrednio w kość szczęki i są absolutną rewolucją w przypadku pacjentów, u których przez zaniki kostne wszczepienie tradycyjnych implantów byłoby niemożliwe (implanty by się nie utrzymały).