Implanty zębowe - skuteczne rozwiązanie w przypadku utraty zęba lub zębów.

Implanty – jak uzupełnić brak zęba lub zębów?

Utrata zęba (lub zębów) może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla zdrowia jamy ustnej, ale również naszego samopoczucia. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić w przypadku utraty jednego lub kilku zębów – jesteś w dobrym miejscu. W klinice MediArt Clinic w Poznaniu oferujemy implanty stomatologiczne dostosowane do różnych potrzeb i sytuacji klinicznych pacjentów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym są implanty zębowe, jakie są ich rodzaje i jakie korzyści dają pacjentowi, jak wygląda proces implantacji i jak dbać o implanty, ten artykuł jest dla Ciebie.

Co to są implanty zębowe?

Implanty zębowe są to niewielkie śrubki, przeważnie wykonane z tytanu, które imitują korzeń zęba. Wprowadzane są do kości szczęki lub żuchwy, aby zastąpić utracony ząb. Po wszczepieniu i zrośnięciu implantu z kością, na jego wierzchołku umieszcza się koronę protetyczną, czyli sztuczny ząb, który wtapia się w naturalną tkankę zęba i do złudzenia przypomina resztę uzębienia.
Implanty zębowe to przede wszystkim trwałe i estetyczne mocowanie na stałe uzębienia, które sprawdzi się zarówno w przypadku braku pojedynczych zębów, jak i bezzębia (wtedy konieczne jest odtworzenie całego uzębienia).

Jakie są rodzaje implantów zębowych?

Istnieją dwa rodzaje implantów, które są stosowane w uzupełnianiu braków zębowych: implanty tytanowe oraz implanty cyrkonowe.

Implanty tytanowe są obecnie najpopularniejszym rodzajem implantów dostępnym na rynku. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim trwałości materiału – tytan jest bardzo wytrzymały, co gwarantuje długotrwałe użytkowanie – i łatwej integracji implantu z kością (tytan jest również biokompatybilny z tkanką).

Warto zauważyć, że około 1% pacjentów jest uczulona na implanty tytanowe. W takiej sytuacji dobrą alternatywą są implanty cyrkonowe. Cyrkon nie zawiera metalu i znacznie przewyższa wytrzymałością inne materiały ceramiczne. Implanty cyrkonowe nazywa się również implantami białymi – dzięki kolorowi implantu przypominającemu kość zęba zapewniają one bardzo wysoką estetykę uzębienia protetycznego.

Jakie są korzyści implantów zębowych?

Naturalny i estetyczny wygląd

Implanty zębowe wykonane są z materiałów, które imitują naturalną tkankę zęba, dzięki czemu ciężko odróżnić je od naturalnych zębów. Korony protetyczne (czyli ta część, która wystaje ponad linie dziąseł) dopasowane są kolorem i kształtem do sąsiadujących zębów, a sam implant (część umieszczona w kości) jest niewidoczny.

Komfort i wygoda

Ogromną zaletą implantów jest ich komfort i wygoda – implanty zębowe mocowane są na stałe, co eliminuje problem żucia i gryzienia oraz ryzyko, że jakiś ruchomy element będzie powodował otarcia lub dyskomfort. Implanty są też bardzo łatwe w pielęgnacji – dba się o nie tak, jak o naturalne zęby.

Trwałość

Implanty zębowe są wykonane z biokompatybilnych materiałów, charakteryzujących się bardzo wysoką trwałością. W przeciwieństwie do mostów wszczepiony implant nie wymaga ingerencji w strukturę zdrowych tkanek zęba. Aby zamocować most, lekarz musi szlifować sąsiadujące zęby, co znacznie je osłabia i sprawia, że są bardziej podatne na próchnicę. W przypadku implantu leczeniu poddany jest tylko konkretny brak zębowy. Dzięki temu, odpowiednio pielęgnowane implanty posłużą nawet kilkadziesiąt lat.

Zdrowie jamy ustnej

Na skutek ekstrakcji zębów w jamie ustnej dochodzi do zaniku tkanki kostnej i przemieszczania się pozostałych zębów. Implanty zębowe zapobiegają temu procesowi i wzmacniają całe uzębienie, zachowując przy tym wszystkie funkcje, które pełni naturalne uzębienie (żucie, gryzienie).

Wstawianie implantu zęba – przebieg zabiegu

Przygotowanie do implantacji 

Przed przystąpieniem do implantacji, stomatolog ocenia stan jamy ustnej i wykonuje odpowiednie badania, takie jak zdjęcie pantomograficzne lub tomografia komputerowa. Na tej podstawie dobierany jest rodzaj implantu oraz ustalany jest zakres leczenia.

Wprowadzenie implantu

Podczas zabiegu implantacji stomatolog wykonuje nacięcie w dziąśle i wierci otwór w kości szczęki lub żuchwy, do którego wprowadza implant. Następnie miejsce wszczepu zaszywane jest szwem wchłanialnym lub stałym. Zabieg wszczepienia implantu jest całkowicie bezbolesny – wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa od 20 do 30 minut.

Proces gojenia

Etap 1 – osteointegracja, czyli zrośnięcie się implantu z kością

Pełny okres gojenia po implantacji trwa od 3 do 6 miesięcy – w tym czasie zachodzi tzw. osteaointegracja, czyli zrośnięcie się implantu z kością. W przypadku wszczepienia implantu w kość żuchwy proces całkowitego wygojenia się rany trwa do 3 miesięcy, a w przypadku szczęki – ok. 6 miesięcy. W efekcie osteointegracji, na powstałej w ten sposób powłoce, tworzy się nowa tkanka kostna, będąca odpowiednim umocnieniem dla implantu.

Etap 2 – wkręcenie śruby gojącej

W kolejnym etapie lekarz odsłania implant i wkręca specjalną śrubę gojącą, która wspomaga procesy gojenia się błony śluzowej, a także kształtuje dziąsło pod przyszłą koronę.

Etap 3 – wycisk lub skan wewnątrzustny

Po 14 dniach od wkręcenia śruby pobierany jest tradycyjny wycisk lub robiony jest skan wewnątrzustny, który będzie bazą do stworzenia korony protetycznej. Technik w laboratorium tworzy dwa finalne elementy, które są niezbędne do zakończenia zabiegu – łącznik i koronę protetyczną, której kolor i kształt ustalany jest z pacjentem. Łącznik to specjalna nakrętka, która łączy implant z koroną, czyli nowym sztucznym zębem.

Umieszczenie korony protetycznej

Po zakończeniu procesu gojenia implant jest gotowy do odbudowy. Lekarz mocuje koronę protetyczną (sztuczny ząb) na implancie przy pomocy specjalnej nakrętki (łącznika). Dzięki odpowiednio dobranemu kolorowi i kształtowi, korona protetyczna niczym nie będzie się różnić od sąsiednich zębów, co zapewni pacjentowi naturalny wygląd uzębienia.

Jak dbać o implanty zębowe?

Dobrze wszczepiony implant posłuży wiele, wiele lat. Jednak tak jak naturalne zęby, implanty zębowe wymagają regularnej higieny jamy ustnej. Ważne, aby pamiętać o zabiegach higienizacji i przeglądach stomatologicznych.

Podsumowanie

Implanty zębowe to innowacyjna i skuteczna metoda zastępowania utraconych zębów. Dzięki niej można przywrócić estetykę, funkcjonalność oraz zdrowie jamy ustnej. Przeprowadzenie zabiegu implantacji jest bezpieczne, bezbolesne i skuteczne, a połączenie implantu z kością trwałe i wytrzymałe. Implanty zębowe są również łatwe w pielęgnacji, doskonale pełnią funkcje fizjologiczne naturalnych zębów (np. gryzienie czy żucie), dzięki czemu oprócz estetycznego wyglądu zapewniają wygodę i komfort użytkowania.