Leczenie kanałowe – Endodoncja
Silny, nierzadko promieniujący ból zęba połączony ze zwiększoną wrażliwością na bodźce termiczne może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Stosowanie popularnych środków przeciwbólowych nie zawsze przynosi jednak oczekiwane efekty, a nawet jeśli – ulga często jest chwilowa. W takim przypadku konieczne może okazać się leczenie endodontyczne, powszechnie znane jako kanałowe, które można przeprowadzać przy użyciu specjalistycznego mikroskopu dentystycznego. Poznaj możliwości endodoncji mikroskopowej i sprawdź, jakie zalety oraz korzyści niesie ze sobą ta metoda.
Leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe to podstawowa metoda terapii, jaką wykorzystuje endodoncja. Leczenie kanałowe wdraża się w przypadku stwierdzenia infekcji miazgi, która zwykle jest konsekwencją zaawansowanych zmian próchniczych. Leczenie kanałowe jest najczęściej zalecane w razie wystąpienia następujących objawów:
- silny ból zęba (ciągły lub przerywany),
- uczucie promieniującego bólu, trudnego do zlokalizowania,
- zwiększona wrażliwość zęba na niskie temperatury (rzadziej na wysokie),
- nasilenie dolegliwości bólowych w pozycji leżącej (między innymi w nocy, w trakcie snu).
Endodoncja mikroskopowa – efekty
- Dokładne usunięcie głębokich ubytków próchniczych
- Szybka diagnoza i skuteczne leczenie chorób miazgi zębowej
- Zwiększenie precyzji wykonywania zabiegów
- Zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań po zabiegu
- Skuteczne leczenie nawet trudnych i skomplikowanych zmian
Endodoncja mikroskopowa
Endodoncja mikroskopowa ma szereg zalet, które bezpośrednio przekładają się na możliwość osiągnięcia istotnych korzyści. Endodoncja pod mikroskopem:
- ułatwia i przyspiesza odnalezienie wszystkich kanałów korzeniowych,
- umożliwia dokładniejsze oczyszczenie i wypełnienie kanałów,
- pozwala na udrożnienie nawet bardzo wąskich lub zamkniętych kanałów korzeniowych,
- umożliwia przeprowadzenie zabiegu bez naruszania kości i struktury korzeni,
- znacznie powiększa obszar poddawany zabiegowi, pozwalając na pracę w polu o średnicy nawet 1 milimetra,
- cechuje się większą precyzją wykonania zabiegu, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko nawrotów infekcji,
- poprawia komfort zarówno lekarza, jak i pacjenta.
Leczenie kanałowe z mikroskopem można przeprowadzić właściwie u każdego pacjenta zakwalifikowanego do tego typu zabiegu. W niektórych przypadkach jednak jest ono szczególnie rekomendowane. Ma to miejsce wtedy, gdy:
- trzeba przeprowadzić ponowne leczenie kanałowe,
- kanały zębowe są wąskie, kręte lub zakrzywione,
- w kanałach zębowych znajdują się fragmenty narzędzi endodontycznych, resztki substancji wypełniających czy materiałów stomatologicznych,
- w przebiegu leczenia zachodzi konieczność odnalezienia cienkich i zarośniętych kanałów,
- dochodzi do zamknięcia perforacji kanałowych (przebicia ściany zęba),
- ząb ma nietypową budowę.
Endodoncja mikroskopowa – co to jest?
Endodoncja to dział stomatologii zachowawczej, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych. Endodoncja mikroskopowa odróżnia się tym, że podczas leczenia wykorzystuje się specjalistyczny mikroskop dentystyczny. Leczenie endodontyczne pod mikroskopem pozwala na powiększenie obszaru poddawanego zabiegowi nawet 25-krotnie.
Podstawową wykorzystywaną w tym przypadku metodą jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. To zwykle trudny, a nierzadko też skomplikowany zabieg głównie ze względu na niewielkie rozmiary kanałów korzeniowych. Możliwość znacznego powiększenia oraz doświetlenia pola zabiegowego sprawia, że mikroskopowe leczenie kanałowe cechuje się większą dokładnością i precyzją w porównaniu do metody standardowej. Leczenie endodontyczne pod mikroskopem sprawdza się zwłaszcza w trudniejszych przypadkach chorób miazgi zębowej.
Leczenie kanałowe – na czym polega?
Leczenie kanałowe polega przede wszystkim na usunięciu zmian próchniczych, oczyszczeniu kanałów korzeniowych, a następnie ich wypełnieniu. W przypadku zaawansowanej próchnicy, która może prowadzić do zapalenia i martwicy miazgi, leczenie kanałowe zęba jest jedynym sposobem na jego uratowanie, a tym samym uchronienie się przed jego usunięciem.
Jak wygląda leczenie kanałowe? W pierwszej kolejności lekarz usuwa zmiany próchnicze, oraz oczyszcza kanały korzeniowe i komorę zęba z zainfekowanej miazgi i toksyn bakteryjnych. Kolejny krok to zdezynfekowanie i osuszenie kanałów, po których stomatolog przystępuje do wypełnienia ich środkami uszczelniającymi. Zabieg kończy się obudową korony zęba. Czy leczenie kanałowe boli? Zabieg ten wielu osobom jako szczególnie bolesny i nieprzyjemny, jednak obecnie standardową procedurą jest stosowanie znieczulenia miejscowego, a w uzasadnionych przypadkach – pełnej narkozy. Dzięki temu nawet skomplikowane leczenie nie wiąże się z odczuwaniem przez pacjentów bólu.
Leczenie kanałowe – ile trwa?
Długość zabiegu jest uzależniona przede wszystkim od stopnia zaawansowania zmian, które wpływają na zakres leczenia oraz stopień jego skomplikowania. Ile trwa leczenie kanałowe zęba w standardowych przypadkach? Jednorazowa wizyta nie zajmuje zwykle więcej niż 2 godziny. Warto jednak mieć na uwadze, że to, jak długo trwa leczenie kanałowe, zależy też od liczby leczonych zębów oraz znajdujących się w nich kanałów. W niektórych przypadkach więc proces leczenia wymaga więcej niż jednej wizyty.
Leczenie kanałowe – etapy
Leczenie zębów kanałowo zwykle wzbudza wiele obaw u pacjentów. Nierzadko wynikają one z braku wiedzy dotyczącej przebiegu samego zabiegu. Jak wygląda leczenie kanałowe krok po kroku? Zabieg ten można podzielić na cztery główne etapy:
- Podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia kanałowego – lekarz zleca leczenie kanałowe na podstawie badania klinicznego i zdjęcia rentgenowskiego. W przypadku endodoncji mikroskopowej wykonanie zdjęcia RTG nie zawsze jest konieczne.
- Usunięcie zmian próchniczych i oczyszczanie kanałów – lekarz usuwa zainfekowaną miazgę i toksyny bakteryjne z kanałów korzeniowych i komory zęba, po czym przygotowuje je do wypełnienia.
- Wypełnienie kanałów zębowych – stomatolog dezynfekuje i osusza kanały, a następnie wypełnia je specjalnymi środkami uszczelniającymi. Najczęściej są to preparaty połączone z gutaperką, czyli żywicą drzewa gutaperkowca.
- Odbudowa korony zęba – jeśli stan zęba na to pozwala, do odbudowy jego korony zwykle wykorzystuje się materiał światłoutwardzalny. W niektórych przypadkach jedyna możliwość to uzupełnienie protetyczne w postaci korony ceramicznej lub metalowo-porcelanowej.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem – Poznań
Leczenie endodontyczne jest oferowane w większości gabinetów stomatologicznych, jednak nie każdy jest w stanie zaproponować przeprowadzenie zabiegu pod mikroskopem. Szukasz odpowiedniego miejsca, w którym wykonasz leczenie kanałowe pod mikroskopem w Poznaniu? Jest nim MediArt Clinic – nowoczesny i luksusowy ośrodek, w którym zapewniamy pacjentom usługi na najwyższym poziomie. Oferujemy zabiegi z zakresu endodoncji mikroskopowej w Poznaniu przy wykorzystaniu najnowszych technologii, narzędzi i aparatury. Mikroskopowe leczenie kanałowe w Poznaniu w naszej klinice jest prowadzone przez wykwalifikowanych i doświadczonych lekarzy, stale poszerzających swoją wiedzę na krajowych i zagranicznych kursach oraz warsztatach. Zapoznaj się z naszą ofertą i rozpocznij leczenie, które pomoże Ci odzyskać zdrowy i piękny uśmiech!