Leczenie zęba pod mikroskopem

Leczenie zębów ma być przede wszystkim skuteczne. Każdy z nas oczekuje, że po wizycie u stomatologa będzie mógł zapomnieć o bólu czy innych uporczywych dolegliwościach, a problemy lub infekcje nie będą nawracały. Wszystkie te oczekiwania spełnia leczenie zębów pod mikroskopem. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego urządzenia lekarz może zauważyć nawet drobne zmiany w początkowym stadium rozwoju oraz szybciej postawić prawidłową diagnozę i rozpocząć niezbędne leczenie. Zabiegi stomatologiczne przy użyciu mikroskopu mogą być również wykonywane dokładniej i precyzyjniej, co jest możliwe za sprawą wielokrotnego powiększenia obszaru poddawanego leczeniu. Nie powinno więc dziwić, że mikroskop staje się nieodłącznym elementem wyposażenia nowoczesnego gabinetu stomatologicznego, a dentyści chętnie korzystają z niego nawet przy podstawowych zabiegach.

Leczenie zęba pod mikroskopem – efekty

  • Możliwość zauważenia zmian niedostrzegalnych gołym okiem
  • Łatwiejsze odnalezienie nawet drobnych ubytków
  • Szybsza diagnoza chorób miazgi zębowej
  • Możliwość postawienia trafnej diagnozy nawet w skomplikowanych przypadkach
  • Zwiększenie precyzji wykonywania zabiegów
  • Zmniejszenie ryzyka powikłań po zabiegu

Leczenie zęba pod mikroskopem

Mikroskopy znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Wykorzystuje się je między innymi w okulistyce, neurochirurgii czy laryngologii oraz oczywiście stomatologii. Leczenie zęba pod mikroskopem ma na celu przede wszystkim znaczne powiększenie pola zabiegowego i jego mocne oświetlenie, co jednocześnie zalicza się do głównych zalet tej metody. Leczenie zębów pod mikroskopem jest powszechne zwłaszcza w endodoncji – to dział stomatologii zachowawczej, zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych.
Podstawową metodą wykorzystywaną w endodoncji jest leczenie kanałowe. To trudny i skomplikowany zabieg głównie z uwagi na niewielkie rozmiary kanałów korzeniowych, które gołym okiem są niemal niedostrzegalne. Zastosowanie mikroskopu umożliwia również postawienie prawidłowej diagnozy nawet w trudnych i skomplikowanych przypadkach chorób miazgi zębowej, a dzięki temu – wdrożenie właściwego leczenia.
Leczenie mikroskopowe zęba w przypadku leczenia kanałowego niesie ze sobą szereg korzyści, do których zalicza się:

  • szybkie i łatwe znalezienie kanałów korzeniowych,
  • dokładniejsze oczyszczenie oraz wypełnienie kanałów korzeniowych,
  • możliwość udrożnienia nawet bardzo wąskich lub zamkniętych kanałów korzeniowych,
  • możliwość wykonania zabiegu bez naruszania struktury korzeni i kości,
  • znaczne powiększenie pola zabiegowego – leczenie mikroskopowe zębów umożliwia pracę w polu o średnicy nawet 1 milimetra,
  • zwiększenie komfortu i ergonomii pracy lekarza.

Leczenie zęba mikroskopowe w endodoncji pozwala także na dokładne usunięcie z kanałów materiałów stomatologicznych, elementów narzędzi endodontycznych czy resztek wypełniających substancji. Leczenie zębów mikroskopowe w endodoncji charakteryzuje się również znacznie większą precyzją wykonania zabiegu, co przekłada się na mniejsze ryzyko nawrotów infekcji.

Leczenie pod mikroskopem – kiedy jest wykorzystywane?

Mikroskop stomatologiczny jest z powodzeniem wykorzystywany nie tylko w endodoncji, ale też innych dziedzinach stomatologii. Leczenie pod mikroskopem znajduje zastosowanie między innymi w stomatologii zachowawczej, gdzie używa się go w ramach szeroko pojmowanej diagnostyki. Badanie zęba pod mikroskopem pozwala na bardzo dokładny przegląd uzębienia i wychwycenie ognisk próchnicy nawet w początkowym stadium rozwoju. Pod mikroskopem widoczne stają się także nieszczelności w istniejących wypełnieniach, mikropęknięcia szkliwa czy inne zmiany chorobowe.
W stomatologii zachowawczej mikroskopowe leczenie zęba sprawdza się również przy wykonywaniu wypełnień czy opracowywaniu nawet niewielkich ubytków próchnicowych bez naruszania zdrowych tkanek. Stomatologia pod mikroskopem to też zabiegi przeprowadzane w ramach higienizacji. Powiększenie pola zabiegowego jest przydatne między innymi w trakcie skalingu, ponieważ umożliwia dokładniejsze wykonanie zabiegu.
Leczenie mikroskopowe jest wykorzystywane także w chirurgii stomatologicznej, gdzie pozwala przede wszystkim na używanie mikronarzędzi i cienkich szwów. Mikroskop usprawnia również diagnostykę tkanek, które są poddawane zabiegowi, oraz umożliwia dokładniejsze kontrole. Mikroskop stomatologiczny znajduje też zastosowanie w protetyce. W przypadku tej dziedziny wykorzystuje się go na przykład do opracowywania korzeni pod wkłady, mikropreparacji pod licówki czy późniejszej kontroli szczelności uzupełnień.

Na czym polega leczenie zęba pod mikroskopem?

Leczenie pod mikroskopem polega na powiększeniu obrazu leczonego zęba od 6 do nawet 25 razy. To, jak wygląda leczenie zęba pod mikroskopem, jest jednak w największym stopniu uzależnione od rodzaju oraz zakresu samego zabiegu. Niemniej niezależnie od jego charakteru, tak duże powiększenie pozwala lekarzowi na swobodny wgląd do komory zęba oraz uwidacznia zmiany, które mogą być niewidoczne gołym okiem.
Odpowiadając na pytanie, jak wygląda leczenie pod mikroskopem, należy też wskazać, że w trakcie zabiegu lekarz i pacjent przyjmują inną niż zwykle pozycję. W trakcie zabiegu z wykorzystaniem mikroskopu pacjent znajduje się w pozycji leżącej, natomiast lekarz zajmuje miejsce za jego głową. Dla pacjenta taka pozycja jest wygodna, a lekarzowi pozwala na zwiększenie ergonomii pracy. Ma to ogromny wpływ na komfort zarówno lekarza, jak i pacjenta, dzięki czemu nawet kilkugodzinny zabieg nie jest aż tak męczący, a stomatolog może całkowicie skoncentrować się na wykonywanych czynnościach.

Mikroskop dentystyczny – na co pozwala?

Mikroskop dentystyczny przypomina inne tego typu urządzenia – laboratoryjne lub operacyjne. Jest wyposażony w okular, przez który lekarz może dokładnie obejrzeć ząb pod mikroskopem, a ponadto w pokrętła do regulacji ostrości, uchwyty służące do zmiany ustawienia oraz soczewki. W zależności od modelu mikroskopu dentystycznego, można go zamontować pod sufitem lub na ścianie w taki sposób, by ramiona urządzenia znajdowały się w zasięgu rąk lekarza. Dzięki temu stomatolog może w każdej chwili skorzystać z mikroskopu, bez konieczności zmiany pozycji – swojej czy pacjenta.
W niektórych przypadkach zastosowanie mikroskopu dentystycznego eliminuje konieczność wykonywania zdjęć RTG. Obraz z mikroskopu jest przesyłany do komputera, a następnie zapisywany w pamięci na potrzeby dalszej diagnostyki lub leczenia. Obraz jest także wyświetlany na dużym ekranie, na którym dentysta z łatwością dostrzeże nawet drobny detal.
Mikroskop dentystyczny to urządzenie, które w swojej pracy chętnie wykorzystuje niejeden stomatolog. Leczenie pod mikroskopem co prawda z założenia nie różni się od metod tradycyjnych, jednak pozwala na nawet 25-krotne powiększenie pola zabiegowego, a dodatkowo je doświetla, co istotnie wpływa na precyzję przeprowadzenia zabiegu. W przypadku leczenia endodontycznego, stomatolog z mikroskopem ma możliwość pracy w polu zabiegowym o średnicy nawet 1 milimetra, co zapewnia większą dokładność. Ponadto dentysta z mikroskopem może zauważyć nawet drobne zmiany, które są trudne lub wręcz niemożliwe do dostrzeżenia gołym okiem.