Zmarszczki – poznaj swojego wroga!

odmladzanie twarzyZmarszczki to udręka, która dotyka każdego z nas. Poznanie „wroga” może jednak pomóc opóźnić to zjawisko – dzięki kompleksowej wiedzy na temat powodów ich powstawania unikniemy złych nawyków, które mogą je zintensyfikować. Jak zatem powstają zmarszczki oraz jak utrzymać promienny blask przez długie lata?

Przyczyny powstawania zmarszczek

Jednym z podstawowych powodów, dla którym skóra traci swoją jędrność jest naturalny ubytek włókien elastynowych i kolagenowych oraz kwasu hialuronowego związany z postępującym procesem starzenia. Zmarszczki powstałe w rezultacie działania tych czynników nazywamy grawitacyjnymi, a pojawienie się ich jest nieuniknione dla każdego z nas.

odmladzanie twarzyDuże znaczenie dla wyglądu twarzy ma również prowadzony przez nas styl życia – skutkiem niewłaściwego odżywiania się czy długotrwałego niedosypiania, często są zmarszczki strukturalne, które podzielić można ze względu na szczegółową przyczynę ich powstania. Mogą być to na przykładzmarszczki posłoneczne wynikające ze zbyt długiego wystawiania się na działanie promieni UV czy zmarszczki senne będące konsekwencją przyjęcia nieodpowiednich pozycji podczas snu (leżenie na brzuchu czy na boku). Kolejna grupa to zmarszczki mimiczne, zależne od wyrażania emocji i ruchów mięśni twarzy. Należy podkreślić, że stają się one widoczne jako pierwsze spośród innych rodzajów.

Najczęściej spotykane nazwy zmarszczek

Zmarszczki – z uwagi na miejsce i przyczynę ich występowania – noszą specyficzne nazwy, z którymi warto jest się zaznajomić. Kurze łapki to drobne linie układające się wokół kącików oczu – pojawiają się na skutek częstego uśmiechania się i mrużenia oczu, ponieważ kurczące się wówczas mięśnie okrężne oka działają stosunkowo silnie w porównaniu do delikatnej skóry na tym obszarze. Określenie lwia bruzda odnosi się z kolei do kilku pionowych zmarszczek usytuowanych pomiędzy brwiami.

Ważną częścią twarzy są również usta – w ich okolicach możemy zauważyć zmarszczki marionetki, czyli pionowe fałdy poniżej kącików ust, które są efektem częstego smucenia się oraz tzw, małpi pyszczek, czyli bruzdy ciągnące się od skrzydełek nosa do kącików ust uwydatniające się po 45. roku życia z powodu opadania skóry na policzkach.

Co przyspiesza występowanie zmarszczek?

Starzenie się skóry, a co za tym idzie, powstawanie zmarszczek w dużej mierze uwarunkowane jest biologiczno-chemicznymi procesami, zachodzącymi wewnątrz organizmu. Jednym z najbardziej istotnych czynników jest tworzenie się wolnych rodników, czyli niesparowanych atomów tlenu, które niszczą lipidy i białka obecne w błonie komórkowej skóry. Konsekwencją tego jest uszkodzenie enzymów komórkowych odpowiedzialnych za pracę elastyny i kolagenu, co ma niekorzystny wpływ na stan skóry. Równie negatywne działanie wykazuje kortyzol,wydzielany podczas stresujących sytuacji. Mówiąc o czynnikach przyspieszających pojawianie się zmarszczek nie można nie wspomnieć o złych nawykach: paleniu, niewłaściwej diecie czy nieprawidłowym zmywaniu makijażu.

Zmarszczki to powszechny problem, z którym zmaga się wiele osób. Na szczęście znając przyczyny ich powstawania oraz czynniki, które intensyfikują ten proces, możemy skutecznie im zapobiegać. Na przeciwdziałanie zmarszczkom jest już za późno? Nic straconego – z pomocą przychodzi medycyna estetyczna. O najskuteczniejszych zabiegach redukujących procesy starzenia przeczytacie w następnym artykule :)