Zapalenie mieszków włosowych


Zapalenia mieszków włosowych to schorzenie dermatologiczne, objawiające się występowaniem na skórze niewielkich krostek i grudek, powstających głównie w miejscach, z których usuwane jest owłosienie.

Przyczyny zapalenia mieszków włosowych

Najczęstszą bezpośrednią przyczyną schorzenia jest zakażenie bakteryjne, grzybicze lub wirusowe. Naturalnie bytujące w organizmie ludzkim bakterie gromadzą się i powodują powstanie pod skórą stanu zapalnego. Chorobę mogą wywołać podrażnienia wywołane przez odzież, kosmetyki, a w szczególności przez depilację.

Objawy

Na skórze pojawiają się drobne pęcherzyki ropne, niektóre z nich są przebite przez włosy. Mogą występować w dużych skupiskach lub być rozmieszczone na różnych częściach ciała.

Miejsca najczęściej dotykane przez zapalenie to twarz, tułów, ręce i nogi. Powierzchnie objęte schorzeniem wyglądają nieestetycznie, odczuwalny może być ból i swędzenie.

Mieszkowe zapalenie skóry – leczenie i zapobieganie

Osoby, które zauważą na swojej skórze zmiany charakterystyczne dla schorzenia, powinny udać się do dermatologa. Zapalenie mieszków włosowych najczęściej  leczy się farmakologicznie. Bakterie, które wniknęły do mieszków włosowych, są zwalczane przez stosowane bezpośrednio na zakażoną powierzchnię antybiotyki. Nieleczone zapalenie mieszków włosowych może przyczynić się do powstania poważniejszych schorzeń skóry, m.in. czyraków. Aby uniknąć ryzyka, należy starannie pielęgnować skórę, unikać jej podrażnienia, np. przez odzież, regularnie wymieniać lub dezynfekować przyrządy do depilacji. Tych samych zasad należy przestrzegać podczas kuracji antybiotykowej.