Ostuda


Ostuda, zwana też melanodermią lub melasmą, jest przebarwieniem skóry. Symetrycznie rozmieszczona melasma występuje w postaci brązowych plam o nieregularnym kształcie. Pojawia się najczęściej na twarzy, szczególnie na czole i policzkach, szyi lub tułowiu.

Melanodermii nie towarzyszy stan zapalny.

Przyczyny występowania ostudy

Schorzenie znacznie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Na ostudę szczególnie narażone są kobiety w ciąży i w okresie przekwitania, osoby cierpiące na niektóre choroby, m.in. nowotwory, nadczynność tarczycy, choroby wątroby i nerek. Do pojawienia się melanodermii może też przyczynić się stosowanie niektórych leków, np. przeciwzapalnych, antybiotyków, środków antykoncepcyjnych, kosmetyków lub innych preparatów powodujących wrażliwość na promienie słoneczne. Skłonności do schorzenia mogą być dziedziczone.

Szczególny rodzaj ostudy – ostuda ciążowa związana jest ze zmianami hormonalnymi, do jakich dochodzi w czasie oczekiwania dziecka. Zmiana znika zazwyczaj samoistnie w pierwszych tygodniach po porodzie.

Melanodermia – leczenie

Osoby mające ostudę decydują się na leczenie głównie ze względu na nieestetyczny wygląd zmiany. Dermatolog, po ustaleniu przyczyny melanodermii, często zaleca stosowanie środków powodujących odbarwienie oraz unikanie słońca. Leczenie może polegać na eliminacji przyczyn, czyli np. zaprzestaniu stosowania danych preparatów. Kuracja może być też połączona z leczeniem choroby, której melasma jest symptomem. W niektórych przypadkach zmiana ustępuje samoistnie.

Dermamelan

Laser Harmony iPixel