Zmiany łuszczycowe


Łuszczyca to przewlekła choroba immunologiczna. Charakterystyczne, zapalne zmiany łuszczycowe występują na skórze różnych części ciała. Łuszczyca jest chorobą dziedziczną. Pojawia się zazwyczaj u osób młodych (przed 40. rokiem życia), szybko się rozwija i często, mimo podjęcia leczenia, dochodzi do nawrotów. Łuszczyca pojawiająca się u osób starszych ma zwykle łagodniejszy przebieg. Nawroty choroby pojawiają się głównie w okresach osłabienia organizmu. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Często towarzyszą jej natomiast inne choroby lub dolegliwości, m.in. cukrzyca, otyłość czy zaburzenia krążenia.

Zmiany łuszczycowe – lokalizacja

Zmiany chorobowe pojawiają się najczęściej w okolicach kolan, łokci, na dłoniach i stopach, plecach oraz owłosionej skórze głowy. W zależności od formy choroby zmiany łuszczycowe mogą pojawiać się w innych obszarach, np. na paznokciach.

Zmiany łuszczycowe – wygląd

Zmiany łuszczycowe różnią się od siebie barwą, kształtem i wielkością. Mogą przybierać barwę różową i czerwonobrunatną, mieć okrągły lub owalny kształt. Ich średnica waha się od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Zmiany są odgraniczone od pozostałej skóry i pokryte charakterystycznymi blaszkami łuszczycowymi. Ich pojawienie się zazwyczaj nie wiąże się z bólem, ale mogą powodować swędzenie. Wygląd oraz ilość zmian łuszczycowych są zależne od odmiany łuszczycy.

Najczęściej spotykanymi są:

  • łuszczyca pospolita, najczęściej występująca odmiana, dla której charakterystyczne są rozległe zmiany pokryte srebrną łuską,
  • krostkowa, której zmiany mają postać ropnych krostek,
  • łuszczyca stawowa, czyli łuszczycowe zapalenie stawów, jest groźną odmianą łuszczycy, w której oprócz zmian skórnych pojawiają się bóle stawów.