Co to jest bonding i czym różni się od tradycyjnych licówek?

bonding

Bonding i tradycyjne licówki to dwie popularne techniki stosowane w stomatologii estetycznej, które umożliwiają poprawę wyglądu zębów. Oba te zabiegi mają na celu zakrycie różnego rodzaju wad estetycznych, jednak różnią się pod wieloma względami.

Czym różni się bonding od tradycyjnych licówek?

Bonding to inaczej licówki kompozytowe. To innowacyjna metoda, która cieszy coraz większą popularnością wśród pacjentów poszukujących szybkiego i skutecznego rozwiązania problemów z estetyką zębów. Zabieg ten polega na nałożeniu na zęby specjalnego materiału kompozytowego, który ma podobne właściwości do naturalnego szkliwa. Kompozyt jest plastycznym materiałem, który może być dostosowany do kształtu zęba, dzięki czemu pozwala zakryć niedoskonałości, takie jak ubytki, przebarwienia czy drobne skrzywienia. Bonding nie wymaga szlifowania zębów, co sprawia, że zabieg przebiega sprawnie i szybko (zwykle podczas jednej wizyty u stomatologa), co zdecydowanie oszczędza czas pacjenta.

Z kolei tradycyjne licówki, nazywane również licówkami porcelanowymi, to zaawansowane rozwiązanie stosowane głównie w przypadkach, gdy wymagana jest większa korekta estetyczna zębów. Licówki porcelanowe są cienkimi płatkami wykonanymi z porcelany lub ceramiki, które są trwale przyklejane do powierzchni zębów za pomocą specjalnego kleju stomatologicznego. Przy Przed nałożeniem licówki, stomatolog usuwa delikatnie cienką warstwę szkliwa, aby zapewnić odpowiednią przyczepność. Jednym z głównych zalet licówek jest ich trwałość oraz odporność na plamy i przebarwienia. Dzięki nim można zamaskować wszelkie niedoskonałości uśmiechu.

Jak długo utrzymuje się bonding?

Efekt estetyczny bondingu zębów utrzymuje się maksymalnie do 5 lat. Na ostateczną trwałość ma wpływ nie tylko wytrzymałość zastosowanych kompozytów, dbałość o higienę jamy ustnej, ale także zwyczaje żywieniowe pacjenta (niektóre produkty mogą bardziej wpływać na tworzenie się przebarwień).

Jakie są zalety bondingu?

  • szybki i natychmiastowy efekt estetyczny,
  • tańsza alternatywa dla licówek,
  • bezbolesny zabieg, często bez konieczności znieczulenia,
  • możliwość dopasowania koloru kompozytu do naturalnego odcienia zębów,
  • minimalna ingerencja w strukturę zęba,
  • skuteczny w naprawie niewielkich ubytków, pęknięć lub przesunięć zębów

Jakie są wady bondingu?

  • krótsza trwałość w porównaniu do koron czy licówek,
  • może prowadzić do nadwrażliwości zębów,
  • większe ryzyko przebarwień i zmiany koloru bondingów wskutek palenia papierosów lub spożywania barwiących napojów.

Przeciwskazania do wykonania bondingu

  • bardzo krzywe zęby
  • wysoka nadwrażliwość zębów
  • niewyleczone zęby

 

Kiedy wybrać bonding, a kiedy zdecydować się na tradycyjne licówki?

Na bonding warto zdecydować się w przypadku niewielkich ubytków lub przebarwień na zębach. Jest to zabieg, który szybko przynosi pożądany efekt oraz jest znacznie tańszy niż licówki. Bonding sprawdzi się również idealnie u osób z bardzo wrażliwymi zębami, ponieważ ta metoda nie wymaga szlifowania zębów.