Plastyka powiek górnych i dolnych – blefaroplastyka

plastyka powiek

Chirurgiczna plastyka powiek – informacje i wskazania

Blefaroplastyka – czym jest chirurgiczna plastyka powiek?

Opadająca powieka lub worki pod oczami to problemy, z jakimi boryka się wiele osób. Choć efekty starzenia są widoczne w różnych rejonach twarzy czy ciała, to jednak oczy najczęściej najskuteczniej zdradzają wiek. To w końcu na nie kieruje swoją uwagę rozmówca czy świeżo poznana osoba. Oczy nie tylko mogą dodawać lat, ale i sprawiać, że twarz wygląda na smutną, zmęczoną czy srogą. Dzieje się tak, ponieważ skóra wokół oczu jest znacznie cieńsza i delikatniejsza niż w innych rejonach twarzy i przez to bardziej podatna na starzenie. Rezultatem procesu są: opadająca powieka, zmarszczki czy worki pod oczami. Rozwiązaniem tego problemu może być blefaroplastyka. Co to jest?

Blefaroplastyka to chirurgiczna korekta powiek górnych lub dolnych albo obu jednocześnie. Zabieg polega na wycięciu wiotkiej skóry i/lub nadmiaru tkanki tłuszczowej, a także korekcji ułożenia mięśnia okrężnego oka. Procedura przeprowadzana jest przez chirurga plastycznego w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym. Blefaroplastyka powiek pozwala odmłodzić wygląd, ujędrnić skórę wokół oczu, pozbyć się worków pod nimi, wygładzić zmarszczki, a także „otworzyć” oko i nadać świeżości spojrzeniu.

 • Na czym polega chirurgiczna plastyka powiek?

Zabieg chirurgiczny wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym. Procedura polega na wykonaniu nacięcia w fałdzie powieki górnej lub w powiece dolnej pod rzęsami, usunięciu zbędnego fragmentu skóry, a czasem także tłuszczu, często koryguje się także ułożenie mięśnia okrężnego oka. Na koniec zszywa się ranę.

 • Dla kogo przeznaczony jest zabieg chirurgicznej plastyki powiek?

Zabieg przeznaczony jest dla osób z problemem opadających powiek, worków tłuszczowych pod oczami.

CHIRURGICZNA PLASTYKA POWIEK W SKRÓCIE

 • efektywność,
 • niski odsetek powikłań,
 • znieczulenie miejscowe lub krótkie dożylne,
 • powrót do domu w tej samej lub następnej dobie,
 • 7 – 14 dni okresu rekonwalescencji.

Zabieg blefaroplastyki w naszej klinice w Poznaniu wykonuje chirurg plastyk Michał Piwowarek.

Chirurgiczna plastyka powiek – charakterystyka zabiegu

Bezpieczeństwo

Zabieg wykonywany jest przez chirurga plastycznego, w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym dożylnym. Odsetek powikłań po zabiegu jest niewielki. Po 4 – 5 dniach następuje zdjęcie szwów i kontrola stanu powiek. Dzięki wdrożeniu odpowiedniego postępowania po zabiegu oraz pozostawaniu pod opieką specjalisty, proces gojenia powinien przebiegać szybko i bez komplikacji.

Szybkość i trwałość efektów

Zabieg chirurgicznej korekcji powiek jest najbardziej efektywną procedurą przywracającą ich prawidłowy wygląd. Bezpośrednio po zabiegu pacjent musi nosić opatrunek, zdjęcie szwów następuje w okolicy 5 doby. Do pracy można wrócić po 1 – 2 tygodniach. W tym czasie następuje proces gojenia się powiek.

Komfort

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu. Pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu. W zależności od użytego znieczulenia, wraca do domu w tej samej lub następnej dobie.

Stosunek cena/jakość

Zabieg jest skuteczną procedurą, która pomaga przywrócić młody wygląd okolicy oczu. Efekty są zadowalające i długotrwałe, co sprawia, że cena jest dla pacjenta atrakcyjna.

Chirurgiczna plastyka powiek – opinie eksperta

Czas rekonwalescencji
Szwy zdejmowane są w 4 – 5 dobie po zabiegu. Po około 10 – 14 dniach pacjent może wrócić do pracy. Czas rekonwalescencji wydłuża się nieco, jeśli operowane były jednocześnie obie powieki – górna i dolna.
Powtarzalność
Efekty zabiegu są trwałe. Zabieg nie chroni jednak przed naturalnymi, zachodzącymi w ciele procesami starzenia się.
Chirurgiczna plastyka powiek – komentarz eksperta

Najskuteczniejsza metoda korekcji powiek!

Choć chirurgia plastyczna wiąże się z koniecznością użycia skalpela oraz koniecznością przejścia przez pewien okres rekonwalescencji, to zabiegi z tej dziedziny wciąż przynoszą najbardziej spektakularne i najtrwalsze efekty. Dzięki chirurgii plastycznej powiek możemy nie tylko usunąć nadmiar skóry, ale także tkanki tłuszczowej,  a przy okazji dokonać korekcji mięśnia okrężnego oka. Działamy więc kompleksowo, sprawiając, że pacjent odzyskuje radość z odmłodzonej okolicy oczu. Powikłania zdarzają się niezmiernie rzadko, a okres rekonwalescencji to zaledwie kilkanaście dni. Wszystkie te zalety zabiegu przemawiają na jego korzyść.

Krok po kroku – jak działa chirurgiczna plastyka powiek?

11

Przygotowanie do zabiegu

Pacjent otrzymuje znieczulenie. Stosuje się znieczulenie miejscowe lub krótkie dożylne.

22

Przebieg zabiegu

Chirurg wykonuje nacięcie w powiece górnej lub dolnej. Usuwa nadmiar skóry oraz tkanki tłuszczowej, a następnie zszywa ranę.

33

Założenie opatrunku

Na ranę zakładany jest mały plasterek, który nie utrudnia widzenia. Pacjent zostaje wypuszczony do domu tego samego dnia lub po upływie doby.

Chirurgiczna plastyka powiek - zasada działania

Najwyższa skuteczność i trwały efekt

Dzięki działaniu chirurga plastyka powieki zostają skorygowane. Nadmiar skóry zostaje usunięty, dodatkowo chirurg może skorygować ułożenie mięśnia okrężnego oka lub usunąć nadmiar tłuszczyku oczodołowego. Metoda chirurgiczna jest najbardziej skuteczna i przynosi pożądane efekty w niedługim czasie.

Chirurgiczna plastyka powiek – przebieg zabiegu

1

Konsultacja wstępna

Lekarz zleca konieczne badania i omawia przebieg zabiegu.

2

Przygotowanie do leczenia

Po zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu, ustalany jest termin.

3

Przeprowadzenie zabiegu

W dniu zabiegu pacjent zostaje znieczulony. Procedura trwa około 60 min. Po zabiegu pacjent opuszcza klinikę zwykle w tej samej dobie. Jeśli zastosowano znieczulenie dożylne, w kolejnej dobie.

4

Kontynuacja terapii

Pacjent zgłasza się na kontrolę oraz zdjęcie szwów w 4 – 5 dobie po zabiegu.

Blefaroplastyka przed i po – na jakie efekty możesz liczyć?

 

Dzięki oczom możemy widzieć, ale również wyrażać ekspresję czy nadać naszemu wizerunkowi charakteru. Ich wygląd ma ogromne znaczenie w przypadku wymiany zdań i emocji z rozmówcą. Kiedy jednak skóra na powiekach zaczyna opadać, twarz może przybrać wygląd srogiej, posępnej lub zmęczonej. Wiotkie tkanki mogą nie tylko wpłynąć na odbiór Twojej osoby czy uniemożliwić swobodną ekspresję, ale i znacznie ograniczać pole widzenia. W tym przypadku korekta luźnej skóry może być zabiegiem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. W obu tych obszarach może pomóc blefaroplastyka. Przed i po zabiegu powieki będą prezentować się zupełnie inaczej. Dostrzeżesz, że dzięki niemu skóra stała się jędrna, napięta i bardziej sprężysta, a zmarszczki wygładzone. Za sprawą „otworzenia” oka pacjenci dostrzegają poprawę widzenia, a także w wyrażaniu emocji.

Dla kogo jest wskazana blefaroplastyka? Efekty zabiegu zadowolą nie tylko osoby po 40., 50. czy 60. roku życia, ale nawet tych po 30-stce. Dzięki korekcie powiek odmłodzisz swój wygląd, a Twoje spojrzenie odzyska charakter. Co więcej, zabieg umożliwi Ci wykonywanie makijażu oka, który przed liftingiem mógł być znacznie utrudniony. Dlatego, jeśli Twoim kompleksem są opadające powieki lub cierpisz z powodu nadmiernie opadającej skóry, zdecyduj się na blefaroplastykę powiek. Efekty, które dostrzeżesz po zabiegu, pozwolą Ci odzyskać pewność siebie i cieszyć się pełnią życia.

Image
Powieka górna
Powieka dolna

Blefaroplastyka – obszary zabiegowe

Obszarami zabiegowymi blefaroplastyki są powieki górne lub dolne. Procedurze mogą być poddane również obie jednocześnie. Zabieg, choć nie jest skomplikowany, nie należy do najłatwiejszych i wymaga doświadczenia oraz wprawnej ręki chirurga plastycznego. 

Blefaroplastyka powiek górnych polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia, które przebiega w załamaniu powiek. Blizna ukryta zostaje w naturalnej fałdzie skóry, dzięki czemu jest niewidoczna. Procedura wiąże się z wycięciem nadmiaru wiotkiej tkanki, usunięciem przepukliny tłuszczowej, a także dokonaniem korekty mięśnia okrężnego oka. Po zakończonej procedurze chirurg zszywa ranę. 

Blefaroplastyka powiek dolnych polega natomiast na wykonaniu przez lekarza nacięcia skóry tuż pod brzegiem rzęskowym. Czasem należy je przedłużyć poza boczny kąt oka. Nacięcie w takim przypadku przebiega w naturalnych zmarszczkach, które częściowo lub całkowicie mogą zostać wygładzone. 

Oba zabiegi trwają zwykle do 60 minut i wykonywane są najczęściej w znieczuleniu miejscowym lub całkowitym.

Blefaroplastyka powiek – opinie i najczęściej zadawane pytania

 • Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem plastyki powiek?

  Lekarz zleca wykonanie: grupy krwi, morfologii, OB, wskaźników krzepnięcia, kreatyniny, poziomu glukozy, elektrolitów, badania ogólnego moczu oraz aktualnych szczepień przeciwko żółtaczce typu B.

 • Jakie są przeciwwskazania do wykonania blefaroplastyki?

  Każdy zabieg chirurgiczny posiada przeciwwskazania do jego wykonania. Nie inaczej jest z blefaroplastyką. W jakim wieku można przeprowadzić zabieg? Kiedy jego wykonanie jest bezwzględnie niemożliwe? Do najczęstszych przeciwwskazań uniemożliwiających przeprowadzenie operacji powiek należą: ciąża, karmienie piersią, zaburzenia krzepliwości krwi, nieregulowane nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, skazy naczyniowe, ciężkie choroby ogólnoustrojowe, infekcje ropne skóry lub śluzówek. 

  Nie ma natomiast ograniczeń wiekowych dla wykonania blefaroplastyki. Zabieg może być przeprowadzony ze względów zarówno estetycznych, jak i funkcjonalnych.

 • Blefaroplastyka po zabiegu – jakie są zalecenia pozabiegowe?

  Jednym z najchętniej wykonywanych zabiegów jest blefaroplastyka. Po zabiegu jednak należy się spodziewać opuchlizny, zasinień, a także wystąpienia delikatnych dolegliwości bólowych. Jeśli chodzi o zalecenia po plastyce powiek, to należą do nich: przykładanie zimnych kompresów w miejsca pozabiegowe, stosowanie środków przeciwbólowych, unikanie makijażu (przynajmniej do czasu ściągnięcia szwów), sauny, gorących kąpieli, aktywności fizycznej czy wystawiania się na działanie promieni słonecznych. Warto również układać głowę powyżej klatki piersiowej. Stosowanie się do zaleceń ma wpływ na efekty blefaroplastyki powiek. 

  Zwyczajowo gojenie po zabiegu trwa 3-4 tygodnie, a do pracy można wrócić po 7-14 dniach – jednakże w przypadku rekonwalescencji po zabiegu przeprowadzonych w MediArt Clinic jest ona krótsza. Podając naszym klientkom i klientom osocze bogatopłytkowe, skracamy czas gojenia jedynie do 2 tygodni.

 • Plastyka powiek – opinie

  Uniesienie opadającej powieki, redukcja wiotkiej skóry, worków pod oczami czy odmłodzony wygląd – to korzyści, jakie oferuje blefaroplastyka powiek. Opinie zadowolonych pacjentów, którzy odzyskali pewność siebie i mogą spokojnie spojrzeć w lustro, mówią same za siebie! Blefaroplastyka odmieniła wizerunek i postrzeganie siebie m.in. Pani Katarzyny, która zdecydowała się na plastykę powiek. Opinię naszej pacjentki przeczytasz poniżej:

  Miałam już dosyć swojego odbicia w lustrze. Moja twarz wyglądała na smutną, zmęczoną, a wszystko przez opadające powieki i zmarszczki wokół oczu. Potrzebowałam metody skutecznej i najlepszej. Nie bałam się skalpela i zabiegu. Wiedziałam, że wszystko pójdzie gładko i sprawnie. I tak było. Dziś spoglądam w lustro z uśmiechem i z przyjemnością nakładam makijaż.

  ~Katarzyna, 40 lat

   

  Plastyka powiek, opinie setek zadowolonych pacjentów, jakie każdego roku gromadzi, sprawiają, że jest to jeden z najchętniej wykonywanych zabiegów w naszej klinice.

Chirurgiczna plastyka powiek – Cena

Obszar zabiegowyCena
Powieka górna/ Powieka dolna3500 zł - 4500 zł

Ile kosztuje plastyka powiek?

Ze względu na szybkie i zadowalające efekty pacjenci chętnie decydują się na blefaroplastykę powiek. Cena zabiegu może się jednak różnić w zależności od osoby i rodzaju posiadanego problemu. Ile kosztuje plastyka powiek górnych? A ile kosztuje plastyka powiek dolnych? W przypadku blefaroplastyki cena, z jaką trzeba się liczyć, waha się w przedziale 3500-4500 zł. Koszt dotyczy zarówno górnych, jak i dolnych powiek.

Czy zabieg na opadające powieki jest refundowany przez NFZ?

Czy korekta powiek górnych na NFZ jest możliwa? Blefaroplastyka może być objęta refundacją, jednak tylko w szczególnych przypadkach. Jednym z nich jest znaczne ograniczenie pola widzenia pacjenta przez nadmiar wiotkiej skóry powieki. Zatem czy opadające powieki – zabieg na NFZ się zalicza? Nie każdy zabieg na opadającą powiekę kwalifikuje się do jego przeprowadzenia. Na blefaroplastykę nie uzyskają refundacji ci pacjenci, którzy chcą poddać się procedurze jedynie ze względów estetycznych.

Blefaroplastyka (plastyka powiek) – zobacz zdjęcia efektów przed i po: