Wybielanie zębów

Wybielanie zębów stało się jednym z najbardziej popularnych zabiegów estetycznych w dziedzinie stomatologii. Często marzymy o białym, olśniewającym uśmiechu, który doda nam pewności siebie i pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie. Niestety, z biegiem lat oraz wskutek spożywania dużej ilości kawy, herbaty czy palenia papierosów, nasze zęby mogą utracić naturalny blask, co często prowadzi do żółknięcia lub pojawienia się nieestetycznych przebarwień. W takich sytuacjach wybielanie zębów może stanowić skuteczną metodę, pozwalającą na odzyskanie pięknego uśmiechu. Warto pamiętać, że pomimo dużej dostępności produktów do samodzielnego wybielania, takich jak paski czy żele, wykonanie tego zabiegu w gabinecie stomatologicznym jest bez wątpienia najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą opcją.
Jakie są metody wybielania zębów?
- W świecie stomatologii estetycznej znanych jest kilka sposobów wybielania zębów.
- Metoda nakładkowa
- Metoda wybielania zębów za pomocą lampy
- Metoda łączona – wybielanie za pomocą lampy i kontynuacja metodą nakładek
- Metoda wybielania regeneracyjnego z wykorzystaniem naświetlania
Korzyści wybielania zębów:
- Białe, lśniące zęby
- Poprawa estetyki uzębienia
- Lepsze samopoczucie i większa pewność siebie
Dlaczego podczas wybielania odczuwamy ból?
Ból podczas wybielania zębów najczęściej spowodowany jest nieleczonymi ubytkami, próchnicą zębów, uszkodzeniami szkliwa bądź uszkodzonymi szyjkami. Prawidłowo wykonany zabieg w gabinecie stomatologicznym najczęściej jest bezbolesny, ale warto pamiętać, że wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości zębów oraz od samej metody wybielania.
Jak długo utrzymuje się efekt wybielania zębów?
Efekt utrzymuje się około 3 lat. Oczywiście jest to kwestia indywidualna – bardzo dużo zależy od jakości szkliwa i predyspozycji organizmu do wybielania zębów, a także przestrzegania przez pacjenta zaleceń pozabiegowych.
Dlaczego czasem odczuwamy ból po zabiegu?
U niektórych pacjentów może wystąpić czasowa nadwrażliwość zębów po wykonania zabiegu wybielania. Jest to związane z działaniem środków wybielających, które penetrują w głąb zęba i wywołują wzmożoną wrażliwość zębów. Może to być także związane z użyciem zbyt dużej ilości preparatu wybielającego, szybkim tempem kuracji bądź wykonywaniem zabiegu w sytuacji niewyleczonych zębów.
Czym jest nadwrażliwość zębów?
Jest to stan, w którym spożywanie gorących, zimnych lub słodkich pokarmów wywołuje przeszywający ból. Nadwrażliwość po wybielaniu zębów może utrzymywać się od kilku dni nawet do kilku tygodni, ale w większości przypadków trwa krótko i ustępuje samoistnie.
Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?
Rzekoma szkodliwość wybielania zębów jest jednym z najpowszechniejszych i najczęściej powielanych mitów na temat tego zabiegu. Należy wyraźnie zaznaczyć, że zabieg przeprowadzony przez doświadczonego i wykwalifikowanego stomatologa nie powoduje osłabienia ani uszkodzenia szkliwa – jest więc całkowicie bezpieczny zarówno dla zębów, jak i dziąseł. Lekarz przed przeprowadzeniem zabiegu ocenia stan uzębienia i na tej podstawie dobiera odpowiedni preparat do wybielania albo – w razie potrzeby – zaleca leczenie stomatologiczne, a dopiero później wybielanie zębów.