Kiedy antyperspirant to za mało

nadmierna potliwoscLatem zwracamy większą uwagę na to, że się pocimy. Masz już dość mokrych plam pod pachami, które powstają nawet wtedy, gdy słupek rtęci spada poniżej dwudziestu stopni? Być może cierpisz na nadpotliwość. Dobra wiadomość jest taka, że możesz skutecznie wyleczyć ten wstydliwy problem.

Na czym polega nadpotliwość?

Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym niezbędnym do zdrowego funkcjonowania – chroni organizm przed przegrzaniem oraz utrzymuje właściwy poziom pH skóry. Tak jak w wielu aspektach ludzie różnią się między sobą, tak i w przypadku wydzielania potu jest podobnie. Ilość gruczołów potowych w każdym organizmie ludzkim jest identyczna, niemniej jednak ich aktywność jest rzeczą bardzo indywidualną. Osoby skarżące się na nadmierne pocenie mają wzmożoną aktywność gruczołów potowych i przez ich skórę wydziela się kilkakrotnie więcej potu niż u osoby zdrowej. Gruczoły te są kontrolowane przez ośrodek termoregulacji znajdujący się w mózgu, nie jest to jednak jedyny czynnik stymulujący. Równie ważna jest gospodarka hormonalna – przy zaburzeniach, takich jak dojrzewanie, menopauza czy andropauza, może dojść do pojawienia się tego problemu. Nadpotliwość może wystąpić również krótkotrwale – po zjedzeniu czegoś pikantnego czy w stanie pobudzenia emocjonalnego.

Antyperspirant, bloker czy tabletki?

nadpotliwoscOczywistą już i zaliczaną do podstawowej higieny osobistej ochroną przed potem są antyperspiranty. Nie są one jednak wystarczająco silne, by poradzić sobie z wyjątkowo aktywnymi gruczołami. Na rynku dostępne są również blokery do użytku zewnętrznego i tabletki doustne. Niestety żadna z tych metod nie pomoże ci trwale pozbyć się dolegliwości. Bloker działa podobnie do antyperspirantu, jednak trochę bardziej dogłębnie – ale wciąż miejscowo. Tabletki działają na cały organizm i stosowanie ich może doprowadzić do przegrzewania się organizmu. Wielu ludzi obecnie rezygnuje z aptecznych specyfików na rzecz domowych sposobów – sięgają po napar z kory dębu lub brzozy, liści orzecha włoskiego czy szałwii, noszą ubrania uszyte wyłącznie z naturalnych tkanin przepuszczających powietrze. Jednak i te sposoby nie przyniosą długotrwałego efektu.

Skuteczne leczenie nadpotliwości

Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna. Dużą popularnością cieszą się zabiegi z zastosowaniem technologii ThermiDry – ta najmniej inwazyjna metoda wykorzystuje iniekcyjną radiofrekwencję. Na czym to polega? Kontrolowane podgrzanie gruczołów potowych za pomocą oddziaływania energii fali radiowej wpływa na ich zablokowanie, a efekt jest natychmiastowy i trwały. Ta technologia opisywana jest jako alternatywa dla leczenia toksyną botulinową, polegającej na tym, że za pomocą cienkiej igły płytko pod skórę wprowadza się wspomniany preparat. Toksyna botulinowa blokuje nerwy zaopatrujące gruczoły potowe, a w efekcie zatrzymuje wydzielanie potu. Rezultat ten jednak, w przeciwieństwie do ThermiDry, utrzymuje się ok. roku.

Nadpotliwość to bardzo uciążliwe schorzenie, które wpędza w kompleksy i stałe zakłopotanie. Kupowanie i testowanie kolejnych antyperspirantów i blokerów ostatecznie jest nieopłacalne, ponieważ nie dają one gwarancji skuteczności. Zabieg w gabinecie medycyny estetycznej za to może okazać się inwestycją w Twoją pewność siebie.

Chcesz pozbyć się problemu nadpotliwości? Zapraszamy na konsultacje w MediArt Instytut!