Liposukcja wodna – na czym polega zabieg?

liposukcja wodnaZgrabna sylwetka to marzenie wielu, więc ciągle powstają nowe metody na jej przywracanie. Jednym z najnowocześniejszych zabiegów z tego zakresu jest liposukcja wodna. Po raz pierwszy zastosowano ją w 2006 roku – od tamtej pory została dopracowana do perfekcji i aktualnie znaleźć ją można w ofercie gabinetów medycyny estetycznej pod nazwą BodyJet Evo.

Liposukcja ssąca a wodna

Z technicznego punktu widzenia to zabieg, który polega na usunięciu nadmiaru tłuszczu z wybranego obszaru ciała. Zazwyczaj stosuje się ją najczęściej na brzuch, uda, biodra lub pośladki, a pacjentami są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Liposukcja wodna zastąpiła tradycyjną technologię ssącą, ponieważ jest nie tylko precyzyjniejsza, ale również zdecydowanie mniej inwazyjna. Klasyczna wersja tego zabiegu wymagała znieczulenia ogólnego, przy zastosowaniu nowej wystarczy miejscowe, więc poddana jej osoba szybciej dochodzi do siebie. Ponadto ryzyko uszkodzenia tkanek skóry i mięśni udało się ograniczyć do minimum dzięki specjalistycznemu sprzętowi wykorzystującemu metodę WAL (water-jet assisted liposuction), a także umożliwiającemu wykorzystanie pobrane komórki tłuszczowe jako “wypełniacza” w miejscach, w których ich brakuje. Mówiąc krótko – jest to odpowiedź na potrzeby klientów gabinetów medycyny estetycznej o wysokich oczekiwaniach.

Wskazania

liposukcja wodnaWarto pamiętać, że zabieg nie został wymyślony dla tych, którzy szukają drogi na skróty, zamiast zmienić styl życia na zdrowszy. Lekarze zalecają go przede wszystkim tym pacjentom, którzy pomimo wprowadzenia zbilansowanej diety oraz ćwiczeń fizycznych, nie są w stanie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z konkretnych partii ciała. Problem może mieć podłoże genetyczne albo wynikać z nieprawidłowej diety czy źle dobranych ćwiczeń. Zdarza się również, że pojawia się po przewlekłej chorobie, najczęściej metabolicznej lub hormonalnej. Ten sposób na odsysanie tłuszczu ma zastosowanie również w leczeniu ginekomastii, czyli przerostu piersi. Co istotne, pacjentom o znacznej nadwadze, uwidaczniającej się na całym ciele, nie poleca się żadnego typu liposukcji lub wręcz ją odradza.

Bezpieczny zabieg, szybkie efekty

Jeżeli uważasz, że należysz do grupy ludzi, która może się zakwalifikować do takiego zabiegu, z pewnością chciałbyś wiedzieć, jak przebiega on w praktyce. Prawdopodobnie ucieszy Cię fakt, że nie zajmuje dużo czasu, bo całość trwa zazwyczaj około 2 godzin. Pacjent w czasie zabiegu musi być na czczo, a już na tydzień wcześniej nie powinien przyjmować leków o działaniu przeciwzakrzepowym, takich jak aspiryna, ani palić papierosów. W gabinecie specjalista znieczula pacjenta, a następnie wykonuje niewielkie wkłucia w miejscach zabiegowych. Wprowadza przez nie roztwór wodny pod dużym ciśnieniem, który minimalizuje krwawienie i zmiękcza podskórną tkankę tłuszczową. Za pomocą tej samej kaniuli, płyn jest wyprowadzany na zewnątrz, jednorazowo do 5 litrów na 100 kilogramów masy ciała. Efekt jest widoczny natychmiast po zabiegu, a na rekonwalescencję powinno wystarczyć kilka dni.

Odkąd kilka lat temu opracowana została wodna metoda przeprowadzania liposukcji, staje się ona coraz bardziej popularna, ponieważ jest nie tylko skuteczna, ale i bezpieczna. Być może właśnie ona okaże się receptą na Twoje problemy :)