Medycyna estetyczna a kosmetologia – nie daj się zmylić!

medycyna estetyczna poznanAtrakcyjny wygląd to marzenie niejednej osoby – nic dziwnego więc, że tak często decydujemy się na powierzenie naszej urody specjalistom. Zanim jednak umówimy się na wizytę w konkretnym gabinecie, warto ustalić, czy rozwiązaniem naszego problemu powinien zająć się kosmetolog czy też lekarz medycyny estetycznej. Czym różnią się te dwie profesje i dlaczego zazwyczaj lepiej jest oddać się pod opiekę lekarza?

Kwestia wykształcenia

lifting twarzyPodstawową kwestią, którą należy poruszyć przy omawianiu różnic pomiędzy lekarzem a kosmetologiem, jest wykształcenie. Pierwszy z nich posiada za sobą sześcioletnie studia medyczne, roczną rezydenturę, a także kilka lat kształcenia się w specjalizacji, jaką jest medycyna estetyczna. To oznacza, że doskonale zna się na lekach, chorobach czy możliwych działaniach niepożądanych w trakcie zabiegów. Kosmetologiem z kolei może zostać osoba, która ukończyła studia (licencjackie lub magisterskie) z tego zakresu, podczas których nabyła odpowiednią wiedzę do tworzenia specjalnych preparatów do pielęgnacji skóry oraz wykonywania prostych zabiegów, takich jak ujędrnianie i oczyszczanie skóry czy mezoterapia – niemniej jednak powinny one być wykonywane w ścisłej współpracy z lekarzem specjalistą.

Kompetencje kosmetologa

Kluczową informacją jest fakt, że działanie kosmetologa opiera się przede wszystkim na działaniach profilaktycznych osiąganych za pomocą maseczek czy peelingów. U specjalisty tego możemy zatem poddać się zabiegom utrzymującym młody wygląd skóry, poprawić jej kondycję, ujednolicić koloryt, załagodzić podrażnienia czy też usunąć powierzchowne niedoskonałości. W kompetencjach kosmetologa leżą również nieinwazyjne zabiegi, spośród których można wymienić na przykład mikrodermabrazję, mezoterapię czy zabiegi wykorzystujące ultradźwięki i fale radiowe. Bardzo często można jednak spotkać się z tym, że kosmetolodzy wykonują również bardziej skomplikowane zabiegi, takie jak na przykład wstrzykiwanie kwasu hialuronowego – trzeba pamiętać, że z racji tego, że osoby te nie studiowały medycyny, nie posiadają specjalistycznej wiedzy jaką posiadają lekarze – w związku z tym może się zdarzyć, że zabieg zostanie wykonany nieumiejętnie, na czym może ucierpieć nie tylko nasza uroda, ale i zdrowie.

pierwsze zmarszczkiW czym pomoże lekarz?

Lekarz może wykonywać te same zabiegi, co kosmetolog, a także takie, które wymagają ingerencji w głębsze poziomy skóry, a więc skórę właściwą i w tkankę podskórną. Jeżeli więc ktoś chce odwrócić skutki starzenia się skóry, zredukować cellulit lub zmarszczki, usunąć blizny, znamiona czy żylaki, wyszczuplić sylwetkę, a może wyleczyć nadpotliwość – powinien udać się do lekarza, nie kosmetologa. Warto również wiedzieć, że popularne zabiegi, takie jak wypełnianie ust lub policzków kwasem hialuronowym czy wstrzykiwanie botoksu, może wykonywać tylko i wyłącznie specjalista medycyny estetycznej. Osoba po studiach medycznych ma dużo większą wiedzę i doświadczenie, dlatego ryzyko ewentualnych powikłań jest dużo mniejsze niż w przypadku gdy korzysta się z usług osoby specjalizującej się w kosmetologii.

Decydując się na zabieg mający na celu poprawę urody lub sylwetki, zwłaszcza ten inwazyjny, warto dokładnie sprawdzić gabinet, w którym ma odbyć się zabieg oraz pracujących w nich specjalistów. Pamiętaj jednak, że oddając się w ręce lekarza, który ukończył studia i posiada szeroką wiedzę popartą wieloletnim doświadczeniem, nie tylko możesz spodziewać się najlepszych, wysoce estetycznych efektów, ale też znacząco zminimalizujesz ryzyko wystąpienia powikłań.